Naše životy jsou plné nejrůznějších mezníků – ukončení povinné školní docházky a nástup na střední školu, dosažení dospělosti, nástup do zaměstnání apod. Jedním z nejvýznamnějších mezníků je narození dítěte. Život bez dětí poskytuje možnost věnovat se naplno sobě a svým koníčkům, jít se kdykoliv pobavit s kamarády, účastnit se neplánovaných akcí, ráno si přispat, rozmazlovat sám sebe atd. S dětmi se vše jako mávnutím kouzelného proutku změní, život se obrátí naruby, dostane jiný směr a přehází osobní hodnoty.

Užívejte si spánek, dokud děti nemáte, protože až přijdou, bude trvat dlouhé roky, než se zase budete moct pořádně vyspat. Rozmazlujte se a kupujte si, co se vám líbí, až budete mít děti, budete nakupovat především pro ně. Bavte se s přáteli a přijímejte pozvání na neplánované akce, s dětmi totiž budete nuceni plánovat a vše jim budete přizpůsobovat.

Užívejte si uklizeného bytu, protože s dětmi vás čeká neustálé utírání upatlaného nábytku, zrcadel, okenních tabulek, spotřebičů, vysávání drobků, stírání rozlitého pití z podlahy, úklid rozházených hraček apod. To, co se vám vždycky zdálo jako nejdůležitější na celém světě, bude po narození dítěte utlačeno do pozadí. Najednou zjistíte, že na vrcholu žebříčku vašich hodnost stojí váš drobeček a touha po tom, aby byl především zdravý a maximálně šťastný.

Na první pohled se může zdát, že život s dětmi je jako „život v otroctví“, ale v tomto případě nedejte na první dojem. Starost o děti není nic jednoduchého, umění porozumět dětské duši chce trénink a vzdát se svého volného času, zálib nebo kariéry ve prospěch dětí, taky není vždy úplně snadné, avšak snaha a obětování se se vám stonásobně vrátí. Až se na vás poprvé váš drobeček usměje, až budete každý večer pozorovat, jak spokojeně spí, až poprvé zavolá „mami“, „tati“, obejme vás a vysloví slova „mám tě moc rád“, pak si na 100% uvědomíte význam slov „Děti jsou smyslem života.“

Život před dětmi je skvělý, plný zážitků, volného času, možností věnovat se sobě, svým zálibám a kariéře, ale děti ho doplní o maximální porci smysluplnosti, štěstí, radosti, lásky a umožní vám jiný úhel pohledu na vše, co bylo doposud samozřejmé.