Dříve byl automobil tak trochu nadstandard. V dnešních rodinách je naopak zcela běžným standardem, že automobil má jak otec, tak matka. Je to nutností zvláště když rodina bydlí na periferii a zatímco tatínek jede rovnou do zaměstnání, maminka musí děti rozvést do škol a školek.
Není tedy překvapivé, že dnešní děti často ani neví, co to obnáší cestovat vlakem nebo autobusem.

Zamysleme se například nad tím, jak vypadá rodinný výlet. Rodiče vyjedou i s dětmi na samotné místo. Dítě není motivováno k tomu, aby poznávalo krásy přírody, překonávalo výškové rozdíly a radovalo se jednoduše z výletu. Výlet představuje konzumní prožitek, kdy samotná vzácnost lokality je vnímána jako bezvýznamný bonus, protože na většině míst se nacházejí daleko zajímavější atrakce, třeba bobové dráhy, nebo lanové dráhy. K tomu dobré jídlo, pohodlná cesta a dítě je vlastně ochuzeno o poznávání a dobrodružství.

Podívejme se na rizika

Děti jsou:

  • pohodlné –nebaví je cestování vlakem nebo pěšky
  • znuděné– nedokážou vnímat krásu krajiny
  • zhýčkané aktivitami– zajímavé místo je takové, kde je množství zážitkových aktivit
  • bez kvalitní kondice– nejsou totiž vůbec vedeny k překonávání překážek a nedokážou překonávat ani sami sebe


Automobil je nutností pro dospělé

Zatímco pro dospělé je automobil nutností, pro děti by to samozřejmostí být nemělo. Dítě by mělo být vedeno trochu méně komfortně, i když to znamená i pro rodiče, že sleví jednou za čas ze své pohodlnosti a dopřejí si s dětmi třeba výlet vlakem, nebo častěji vyrazí na kola nebo třeba jenom na procházku. Velmi často lze nalézt celou řadu krásných míst téměř za humny. Stojí tedy rozhodně za to v tomto ohledu dítě podpořit a naučit se na svět dívat jinýma užaslýma očima.

Rodiče za to přitom často ani nemohou. Doba je trochu jiná a děti jsou už z podstaty doby o mnoho úžasných věcí ochuzeny. Je tedy rozhodně na místě, aby rodiče a případně i učitelé a vychovatelé pomohli dětem najít cestu ke skutečným krásám cestování, i když je to nezřídka spojeno s určitou mírou zdravého nepohodlí. Je to ovšem rozhodně zapotřebí.