Nedílnou součástí vaší domácí pohody a harmonického bydlení je také vůně domova. Opravdu na tom záleží, protože je dokázáno, že určité vůně mohou navodit radostnou, příjemnou a uvolněnu atmosféru nebo dokonce zmírnit deprese a smutky. Proto vůni pro svůj domov vybírejte pečlivě, nejen podle sebe ale také podle ostatních spolubydlících, a podle ročního období. Je spousta možností jak si byt, nebo jen nějakou z místností provonět. Můžete využít vonných svíček, aromalamp, vonných tyčinek, zásuvkových vůní či jiných osvěžovačů vzduchu s postupným uvolňováním. Základní zásadou je mít byt dobře vyvětraný čerstvým vzduchem.

sedmikráska

Přírodní způsob provonění bytu

· Vonné pytlíky – Vyrobit si ho můžete i sami, bude vám k tomu stačit pěkná přírodní propustná látka a vonné sušené byliny, neoblíbenější je levandule.

· Aromalampy – Jsou skvělým způsobem, jak provonět místnost, pokud chcete, aby se vůně z aromalamp šířila po celém bytě, můžete jich rozmístit i více do různých pokojů, nevýhodou je, že je třeba poměrně často vyměňovat čajové svíčky. Na trhu je spousta přírodních vonných olejů, které můžete libovolně střídat. Za antistresové jsou považovány citrusové vůně, jasmín, vanilka, skořice, na podporu komunikace jsou dobré ovocné vůně – maliny, ostružiny, jablka apod.

květiny

· Svíčky – Opět zde platí to samé jako u vůní do aromalamp, stačí jedna větší vonná svíčka na provonění celé místnosti.

· Jedlové větve – Pár ustřihnutých větviček umístíte do vázy s vodou, kterou budete pravidelně vyměňovat. Hlavně v zimním období tato vůně navodí tu správnou atmosféru a působí blahodárně na naši psychiku.

· Vonné tyčinky – Máte rádi vůně a koření orientu? Zapálení vonné tyčky se pro vás může stát příjemným relaxačním rituálem. Doporučujeme vybírat tyčky z přírodních materiálů.

· Skořice – Vůně skořice je vhodnou volbou v chladném období, kdy svou vůní navodí hřejivé příjemné pocity. Můžete vyzkoušet osvědčený způsob vyvařením několika celých kusů skořice a pár špetek skořice mleté ve vodě na pánvi.

levandule

· Šťáva z citronu – Citron je pro nás velkým pomocníkem při úklidu v koupelně a i na záchodě, vanu krásně vybělí, vyčistí vodní kámen a další nečistoty a navíc místnost i provoní. Určitě to stojí za zkoušku.
Dalších způsobů, jak provonět vaši domácnost je spousta, v první řadě je však zapotřebí udržovat ji v čistotě, často větrat, vynášet koše a v domácích prostorech vynechat kouření. I tímto krokem můžete zase o krůček zpříjemnit prostředí u vás doma.