Vlastníci zahradních bazénů většinou pro úpravu vody a její pravidelnou údržbu používají nejrůznější chemické přípravky. Ty jednak udržují určité pH vody a dále zamezují vzniku řas a zákalu. Jednoduše se starají o to, aby voda ke koupání byla vždy kvalitní a křišťálově průzračná a neohrozila naše zdraví.
Pro mnoho z nás je ale používání chemie nemyslitelné. Stále více lidí dává přednost ekologičtějším řešením a netýká se to pouze bazénů. Pokud si však myslíte, že pečovat o bazénovou vodu bez chemických prostředků nejde, jste na velkém omylu.

Alternativa k chemickým přípravkům

Alternativou k použití chemických přípravků je mořská sůl, není to ovšem zas tak jednoduché. Pro její použití potřebujete speciální vybavení, tzv. salinizační jednotku, kde dochází k elektrolýze. To v případě, že budete používat pouze sůl. Protože její koncentrace je opravdu vysoká (až 5kg/ 1m3), bez této jednotky by mohlo dojít k poškození především kovových částí bazénového příslušenství.
Ovšem v jistých případech ji lze sůl využít i bez jednotky salinizační, pouze v daleko menší koncentraci, aby nedocházelo k poškození některých částí bazénu. V takovém případě ale musíte jako doplněk opět využít chemické přípravky. Nejde tedy o údržbu vody jako takovou, ale spíše o zvýšení pozitivních účinků na lidskou pokožku. Jak známo, slaná voda má blahodárný efekt zejména na různé kožní potíže.
Protože je jí potřeba opravdu velké množství, seženete ji ve velkých baleních po 25 kg, které je možno zakoupit jednotlivě nebo po několika kusech. Na výběr máte ze dvou variant.

Italská mořská sůl
Kvalitní surovina pocházející z evropských moří. Je velmi drobná. Neobsahuje jodidy.
Portugalská mořská sůl
Pochází přímo z Portugalska. Opět velmi kvalitní surovina, ale hrubě zrnitá. Neobsahuje jodidy.