I v malém bydlení chceme vytvořit hezký a útulný domov, kde se dá volně dýchat. Ne nějaké skladiště, kam se skoro nevejdeme. Jako majitelé malých bytů musíme být při jeho zařizování hodně kreativní, a přitom zůstat i praktičtí. Zkrátka stále přemýšlet, jak využít každý volný centimetr jeho plochy a trochu ho přitom „rozsvítit“. Místnosti nám dokáží opticky „nafouknou“ například bílé vestavěné skříně až ke stropu v malé úzké chodbičce, bílá kuchyňská linka na míru v malé kuchyňce, bílá patrová postel v dětském pokojíku. Nezapomínáme na víceúčelová zařízení. Jednak šikovně provedený nábytek a také multifunkční elektrospotřebiče. Hodně pomůžou, jak známo, světlo a světlé barvy, pokud je v interiéru správným způsobem využijeme. Vhodná je samozřejmě barva bílá, ale nemusíme se bát ani světlých odstínů jiných barev. Jak to všechno zvládnout?

postel patrová

Pomocí nábytku
V malém bydlení je dobrou volbou nábytek na míru. Dokáže ušetřit každý volný koutek. Vyhneme se vzniku nevyužitých koutů a mezer, tzv. hluchých míst. Ta v interiéru působí rušivě, „divně“ a na útulnosti mu nepřidávají. Pomocí nábytku na míru můžeme řešit prostory chodby (skříně), kuchyně (linka), i místnosti odpočinkové (postele). Ostatní nábytek je vhodné vybírat takový, který má rovné čisté linie. Tenké kovové konstrukce, s nožkami, „levitující“, umístěný na stěnách. Do malých místností nepoužíváme velké čalouněné kusy, nábytek příliš robustní.

Pomocí multifunkčního vybavení
Z nábytku to jsou různé policové systémy, stolky se šuplíky, rozkládací sedačky a postele s úložnými prostory. Nabídka v obchodech je velká a vybere si každý. To platí i v případě spotřebičů. Můžeme si pořídit například pračky se sušičkou, multifunkční sporáky, kuchyňské roboty, vysavače.

patrová postel

Pomocí barev a světla
Vhodná je bílá a její odstíny, ale také světlé odstíny žluté, zelené, modré, šedé nebo hnědé. Hezky v malých bytech vypadá volit k malbě nábytek stejné barvy v jiném odstínu. Nepouštíme se ale do pokusů s větší křiklavou pestrostí a kontrasty. Do bytu pustíme světlo, používáme průhledné materiály (příčky, dveře). Se světlem pomohou šikovně umístěná zrcadla a vícebodová světla.