Dětská noha se vyvíjí a potřebuje pro svůj vývoj správnou obuv. Při nákupu dětské obuvi pokud možno nekoukejte na cenu bot, ale především na jejich kvalitu. Každý lékař vám doporučí něco jiného, jeden doporučí pevné boty s pevným kotníkem, ve kterých je noha pevně uzavřená a má silnou podporu klenby, druhý vám doporučí takzvanou barefoot obuv, která pro změnu imituje chůzi na boso – nesvírá nohu a nedává jí podporu, čímž se noha vyvíjí sama dle svých potřeb. V každém případě se můžete ještě poradit s fyzioterapeutem, který zkontroluje postavení nožky a pomůže vám při volbě varianty.
dětská obuv
Klasická obuv
Pokud se rozhodnete jít směrem klasické pevné obuvi, která zpevní nohu a podpoří klenbu, pak se s dítkem vypravte do nějaké obuvi, kde nabízí větší spektrum značek. Z vlastní zkušenosti vám můžu říct, že z velkého množství značek dětských botiček budou vašemu dítku sedět třeba jenom dvě. Takže se připravte na zkoušení a zkoušení. Hlavně pohlídejte, aby dítko mělo dostatek místa na všechny prsty, nebyl utlačován palec ani malíček a dítko nemělo nikde otlačené nožky. Koukejte i na kvalitu materiálů, nejsou vhodné syntetické materiály, ve kterých by se mohlo dítě potit. Podrážka by měla být pružná.
dětské nohy
Barefoot
Bare obuv je v současné době poměrně hodně oblíbená hlavně mezi rodiči malých dětí, ale postupně se pro tuto variantu rozhoduje čím dál víc dospělých. Barefoot boty neutlačují nožku, jsou velice pružné, mají širokou špičku, která se nestáčí brzy (aby neutlačovala prsty), širokou patní část a nemá opatek. Prostě jak kdybyste chodili bosky. Podešev je velice měkká a ucítíte pod ní každý kamínek. Někteří fyzioterapeuti a ortopedi se barefoot obuvi brání, jiní vám ji bez váhání doporučí. Pokud nechcete přímo barefoot, pak se můžete ještě rozhodnout pro boty kompromisní, které jsou něčím mezi oběma variantami. Většinou musí mít právě širokou špičku, která neutlačuje prsty, což je základní požadavek a také velice pružnou podrážku.