Kotvičník zemní je jednoletá nenápadná rostlina s drobnými žlutými květy a krátkými řapíkatými listy, která má sklony k polehnutí. Roste běžně po celém světě, ale její původ je nejspíš v Číně a Japonsku. Kotvičník můžeme najít v přírodě a ve světě se pěstuje i na polích, protože je o něj zájem hlavně kvůli vysoké hladině přírodních fytosterolů (anabolické steroidy). Jejich nejvyšší koncentrace je v plodech a v kořenech rostlin, ale využívá se celá bylina.

muž v posilovně

Dlouhodobě kotvičník zemní účinky přitahuje vědce z celého světa, protože kromě sportovců (hlavně kulturistů a nadšenců fitness) má ještě pověst přírodního produktu s afrodiziakálními účinky a běžně je označován jako přírodní viagra.

pár milenců

Sílu této byliny už využívali v antickém Řecku, kdy si z ní dělali různé povzbuzující nápoje. V Čínské medicíně se kotvičník používal jako prostředek k léčbě jater a ledvin.

Tato bylina jde pěstovat i v našich zahradách, kde vyžaduje vlhkou, písčitou půdu. Semena se vysévají brzy na jaře. Když se teploty vyšplhají ke 20 °C, tak rostlina začíná růst a během několika dnů už se z ní můžou odstříhávat listy.

Pokud nejste zahradníci, můžete si zakoupit tobolky nebo sušené plody z této byliny v BIO kvalitě. Z plodů se připravuje odvar. Pro zesílení účinků se může kombinovat s Macou peruánskou.

Kotvičník zvyšuje libido a podporuje dobrou psychickou kondici u obou pohlaví. U mužů zvyšuje potenci, plodnost a léčí problémy s prostatou. U žen je významným pomocníkem v období menopauzy, podporuje plodnost a ovlivňuje odbourávání tělesného tuku.

Za zmínku stojí i vliv na snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Rozšiřuje cévy a srovnává zvýšenou krevní srážlivost. Má močopudné účinky a napomáhá k rozpouštění močových kamenů, chrání močový měchýř před záněty. Zlepšuje trávení, sekreci žaludečních šťáv a detoxikuje játra.