Vaření a pečení je svým způsobem umění a žádný učený z nebe nespadl, někdy je třeba projít procesem neúspěšných pokusů, než člověk dojde ke kýženému výsledku. A tak těsto, které nevyběhlo, trochu se připálilo nebo bylo doslova jako kus cihly, se někdy prostě přihodí, a stát se to může i tomu, kdo je opravdu dobrý kuchař a pekař.
máslo s moukou
Jak tedy docílit toho správně nadýchaného piškotového korpusu? Všechny suroviny, které budete používat, nechce několik hodin venku při pokojové teplotě, tedy vejce, mouka, krystalový cukr a samozřejmě kvalitní prášek do pečiva, tzv. prdopeč, toho postačí opravdu jen troška, přibližně čajová lžička. Pak si přichystejte formu na dort, nejlépe kulatou, ale můžete samozřejmě použít i jiný tvar. Praví cukráři dodržují to, že váha vajec (celých) by se měla rovnat váze mouky a cukru. Při šlehání bílků je třeba přidat pár zrnek soli a podle počtu bílků stejně lžic studené vody. Pak se vám jistě podaří našlehat snít přímo ukázkový.
S cukrem vymíchejte důkladně žloutky, nic neuspěchejte, tento proces může trvat i čtvrt hodiny. Tekuté suroviny míchejte zvlášť od těch sypkých, tedy mouku s prdopečem zvlášť. Ideální je mouku prosít. Vše dohromady spojte ručně pomocí metly, elektrického pomocníka, kterého jistě budete mít po ruce, využijte pouze na přípravu sněhu.
šlehačkový dort
Formu důkladně vymastěte a vysypte, ale pouze spodní část, ne okraje, případně můžete použít papír na pečení, výjimkou jsou formy silikonové, do kterých můžete hmotu nalít rovnou. A pak opatrně do trouby, vyhřáté na 170-180 stupňů, záleží, jak vaše trouba peče a pak už jen trpělivě vyčkejte cca tři čtvrtě hodiny, troubu smíte otevřít až ke konci samotného pečení, abyste vyzkoušeli, jestli je i uvnitř piškot pečený, k tomu slouží špejle, pokud není mokrá od těsta, je ten správný čas na vyndání formy.
A po vychladnutí už jen plňte krémem a zdobte dle své libosti.